Wyjaśniamy, co to jest POChP

0
499

POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, stanowi poważne zagrożenie zdrowotne dla ludzi na całym świecie, również w Polsce. Jest to choroba układu oddechowego, mająca bezpośrednio negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Kto choruje na POChP? Jakie objawy daje choroba? Czy można ją wyleczyć? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co to jest POChP.

POChP – podstawowe fakty

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to choroba wywołana stanem zapalnym w układzie oddechowym. Najczęściej rozwija się wskutek długotrwałego kontaktu ze szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, m.in. pyłami, gazami oraz dymem tytoniowym.

Obecnie POChP klasyfikuje się jako chorobę ogólnoustrojową, rzutującą na wszystkie najważniejsze funkcje życiowe organizmu. Może współwystępować z innymi chorobami, jak: osteoporoza, cukrzyca, rak płuca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.

Bezpośrednim następstwem POChP jest pogorszenie ogólnej kondycji organizmu, spadek wydolności, trudności z oddychaniem i tym samym stopniowe wycofywanie się z życia zawodowego i towarzyskiego. W konsekwencji choroba może prowadzić do inwalidztwa i życiowej niesamodzielności.

To jest ważne:

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest trzecią najczęstszą przyczyną umieralności na świecie. Choruje na nią około 380 milionów ludzi, z czego tylko w Polsce około 2 milionów.

Trzeba również zaznaczyć, że POChP to choroba, której nie można wyleczyć, ponieważ prowadzi do nieodwracalnych zmian w drogach oddechowych. Można natomiast wdrożyć terapię, która ma na celu złagodzenie objawów choroby i tym samym umożliwienie choremu zachowania relatywnie dobrego komfortu życia.

Jakie objawy daje POChP?

POChP to podstępna choroba, która może się przez długi czas rozwijać zupełnie bezobjawowo lub dawać tylko skąpe, nieswoiste objawy. Wiele osób nie zwraca szczególnej uwagi na takie symptomy, jak kaszel czy delikatne pogorszenie kondycji. Z czasem jednak objawy mogą się nasilać, aż zaczną utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Objawy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc mają bezpośredni związek z niedotlenieniem organizmu. Warto zaznaczyć, że mogą one występować z różnym nasileniem, w zależności od stanu zdrowia i wydolności chorej osoby.

Do najbardziej charakterystycznych objawów POChP zaliczymy:

  • Przewlekły kaszel – kaszel, który utrzymuje się przez wiele tygodni czy miesięcy, wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. Kaszel w przebiegu POChP nie ma charakteru napadowego (jak np. przy astmie czy alergii), może się natomiast nasilać pod wpływem kontaktu z czynnikami drażniącymi, jak dym papierosowy, kurz, zapylenie itp.
  • Duszność– duszność wysiłkowa jest charakterystyczna dla Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Wraz z rozwojem POChP chory może zaobserwować u siebie duszność utrzymującą się zarówno w trakcie wysiłku, jak i w fazie spoczynkowej. Trudności ze złapaniem tchu są wyraźnym sygnałem, że należy się zgłosić do lekarza.
  • Odkrztuszanie plwociny– plwocina to wydzielina z płuc, czasami o ropnym charakterze. Jej odkrztuszanie może świadczyć o rozwoju choroby układu oddechowego, w tym POChP. Jeśli w plwocinie znajdują się ślady krwi, to konieczna jest jak najszybsza konsultacja lekarska.
  • Obniżona tolerancja wysiłku– ten objaw może być szczególnie dokuczliwy dla osób aktywnych, uprawiających sport, które stopniowo zauważają u siebie spadek kondycji, coraz większe trudności z wykonywaniem ćwiczeń czy nawet podstawowych czynności dnia codziennego.

Czy znajdujesz się w grupie ryzyka POChP?

Na POChP wciąż najczęściej chorują osoby, które palą lub paliły wyroby tytoniowe (również biernie). Warto natomiast podkreślić, że istnieje szereg innych czynników mogących wywołać tę chorobę.

W grupie ryzyka znajdują się również osoby mieszkające w regionie o niskiej jakości powietrza (problem smogu) oraz funkcjonujące w warunkach wysokiego zapylenia w związku z wykonywaną pracą zawodową (m.in. górnicy, hutnicy, rolnicy, operatorzy maszyn budowlanych, metalurdzy, sprzątaczki czy kosmetyczki).

Jeśli więc masz powyżej 40 lat, obserwujesz u siebie objawy POChP i znajdujesz się w grupie ryzyka choroby, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza POZ. Lekarz przeprowadzi podstawowe badanie osłuchowe, zbierze wywiad i podejmie decyzję, czy zasadnie jest skierowanie Cię do specjalisty (poradni pulmonologicznej).

Więcej o tym, co to jest POChP, jak diagnozuje się tę chorobę oraz o metodach jej leczenia, przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj