Profesjonalne ubrania medyczne – dlaczego należy je nosić?

0
335
Profesjonalne ubrania medyczne - dlaczego należy je nosić?

Wybierając się do przychodni czy szpitala, możemy zobaczyć personel medyczny ubrany w specjalistyczną odzież. Są to ubrania medyczne, które co do zasady powinien nosić każdy przedstawiciel tej branży, zwłaszcza pracujący w ośrodkach zdrowia. Dlaczego są one tak istotne i jak wybrać odpowiednie?

Bezpieczeństwo i higiena

Ubrania medyczne zostały stworzone przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie lekarzy, pielęgniarek, położnych, a także innych przedstawicieli tej branży, głównie pracujących w szpitalach czy przychodniach. Kontakt z pacjentem niesie za sobą ryzyko stykania się z różnego rodzaju drobnoustrojami, których nie można przenosić do domu na własnych ubraniach, gdyż stanowią one zagrożenie dla bliskich osób. Ponadto lekarze i pielęgniarki często mają kontakt z wydzielinami pacjentów czy specjalistycznymi, barwiącymi płynami, które mogłyby uszkodzić ich własną odzież. Dlatego też bardzo istotne jest zakładanie każdego dnia specjalistycznych ubrań medycznych, pełniących przede wszystkim funkcję ochronną. Oczywiście, należy je często prać – czasami pozostaje to w gestii personelu medycznego, w innych przypadkach to ośrodek zdrowia przejmuje na siebie ten obowiązek. Niemniej jednak każdy powinien mieć co najmniej dwa komplety odzieży medycznej, które można nosić na zmianę. Zużyte ubrania należy w odpowiedni sposób zutylizować, zwłaszcza jeśli znajdują się na nich plamy z krwi bądź innego typu wydzieliny.

Jak wybrać odpowiednie ubrania medyczne?

Obecnie mamy bardzo duży wybór ubrań medycznych, dlatego z ich odpowiednim doborem zwykle nie ma większego problemu. Niektóre ośrodki zdrowia mają wyznaczone standardy, inne dają pracownikom wolną rękę w tej kwestii. Nie ulega wątpliwości, że najlepszym rozwiązaniem jest zakupić zmienne spodnie oraz koszulkę, kobiety mogą również wyposażyć się w spódnicę. Jeśli jednak nie chcemy i nie jesteśmy zobowiązani do zmiany odzieży w pracy aż w takim stopniu, to należy przynajmniej zakupić fartuch medyczny – jest to dobre rozwiązanie na przykład dla osób pracujących w rejestracji, które nie uczestniczą w zabiegach medycznych. Jednocześnie warto pamiętać o czepkach, które dedykowane są osobom, uczestniczącym na przykład w operacjach. Warto wyposażyć się również w odpowiednie obuwie zmienne – tak jak ubrania medyczne, w niektórych placówkach można dobierać indywidualnie, w innych musimy przestrzegać wyznaczonych zasad. Ważne, aby ubrania medyczne oraz obuwie był przede wszystkim wygodne, tak aby móc swobodnie wykonywać obowiązki zawodowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here