Domowe sposoby na alergię u niemowląt

0
758
Domowe sposoby na alergię u niemowląt

Alergie u niemowląt są wyjątkowo kłopotliwym problemem. Często trudno znaleźć ich podłoże, a wielu zaniepokojonych rodziców profilaktycznie eliminuje wszystko, co potencjalnie może być sprawcą problemów. Również objawy bywają wyjątkowo trudne – ciągły katar czy problemy skórne są powodem frustracji rodziców i zmęczenia dziecka. Jak radzić sobie z objawami alergii u dzieci?

Jakie są rodzaje alergii u dzieci?

Walkę z alergią należy rozpocząć od jej prawidłowego zdiagnozowania. To znacznie ułatwi wdrożenie odpowiedniej metody radzenia sobie z nią. Nie ma bowiem konieczności rezygnacji ze wszystkiego, co może potencjalnie uczulać, jeśli alergia u dziecka objawia się jedynie katarem czy tylko wysypką. Warto wiedzieć więc, jakie są rodzaje alergii i jakie towarzyszą im zazwyczaj objawy.

  • Alergia pokarmowa – objawy pojawiają się nagle, w postaci problemów pokarmowych lub wykwitów na skórze. Pojawia się po spożyciu danego produktu.
  • Alergia wziewna – najczęściej towarzyszy jej katar, problemy z oddychaniem, kichanie, kaszel. Wówczas oznacza to, że alergen znajduje się w powietrzu, np. w postaci pyłków.
  • Alergia kontaktowa – objawia się po kontakcie z alergenem, np. kosmetykiem, materiałem. Pojawia się najczęściej w postaci wyprysku kontaktowego.

Jak radzić sobie z alergią u niemowląt?

Najprostszym sposobem na alergię u niemowlęcia jest wykluczenie alergenu. Jest to stosunkowo proste przy alergii pokarmowej i kontaktowej, o ile ma się pewność, co ją wywołuje. Niezbędne są więc odpowiednie badania lub też metoda prób i błędów, jeśli ma się podejrzenia co do tego, co jest przyczyną problemów.

W przypadku alergii wziewnej jest nieco trudniej. Reakcję mogą bowiem wywoływać zarówno pyłki roślin i sierść, jak i kurz czy roztocza. Jak sobie z nią radzić?

Domowe sposoby na alergię niemowlęcą

Można złagodzić objawy alergii u niemowlaka bez konieczności sięgania po specjalistyczne leki. Jak to zrobić?

  • Unikać kontaktu z alergenami. Nie da się całkowicie wyeliminować czynników alergizujących przy alergii wziewnej, ale można znacznie zmniejszyć ekspozycję na nie np. poprzez zmianę miejsca spacerów. W skrajnych przypadkach można rozpatrzeć zakup specjalistycznej maseczki, dzięki której dziecko nie będzie wdychało pyłków, kurzu czy sierści. Może to być jednak kłopotliwe w przypadku niemowląt. Oczywiście należy zwrócić uwagę na jakość maseczki. Nie należy dziecku zakładać zwykłych maseczek, szczególnie bawełnianych, których w okresie pandemii pełno w każdym domu. Najczęściej są bowiem nie tylko nieskuteczne, ale także niehigieniczne.
  • Zachować porządek. Warto ograniczyć przedmioty, które przyciągają kurz i roztocza – poduszek, dywanów, zasłon, a także wybierać materiały przeciwalergiczne oraz często sprzątać.
  • Zakupić oczyszczacz powietrza. Odpowiedni sprzęt może pomóc eliminować zanieczyszczenia z powietrza, które wywołują alergię.
  • Inhalować. Inhalacje niemowlaka mogą pomóc przy uciążliwym katarze. Wystarczy sól fizjologiczna, by nawilżyć śluzówkę i oczyścić nos z nadmiaru wydzieliny, co znacznie ułatwi oddychanie.

Do inhalacji może wykorzystać specjalistyczne urządzenie – nebulizator – jak i przyrządzić inhalacje według tradycyjnych metod, wykorzystując do tego miskę z gorącą, parującą wodą i preparatem, ustawioną w pobliżu dziecka. Przy niemowlętach zdecydowanie lepiej sprawdzi się nebulizator, który jest wygodny i w pełni bezpieczny w użytkowaniu. Jak przygotować inhalacje? Wystarczy wlać do jego zbiorniczka wodę oraz sól fizjologiczną – całą 5ml ampułkę – i założyć dziecku maseczkę na twarz. Taki roztwór nie ma zapachu, który by drażnił dziecko, a para oczyści nos i ułatwi oddychanie. Inhalacje powinny trwać jednorazowo około 10 minut i należy je przeprowadzać trzy razy dziennie.

Każdy rodzaj alergii wymaga innego działania. Można jednak złagodzić ich objawy, zachowując pewne zasady. Nie jest to trudne, a może znacznie ułatwić codzienne życie alergika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here