Dlaczego tapety dekoracyjne są tak funkcjonalne?

0
547
Dlaczego tapety dekoracyjne są tak funkcjonalne?

Na rynku materiałów budowlanych można znaleźć mnóstwo produktów, które pod względem funkcjonalności znacznie przewyższają rozwiązania konkurencyjne. Do takich produktów należą między innymi tapety dekoracyjne, które co prawda mają pięknie wyglądać, ale… na tym ich rola się nie kończy. Czy to oznacza, że dekoracyjne tapety ścienne mogą być równie piękne co funkcjonalne?

Łatwość w czyszczeniu

Zdecydowana większość tapet ściennych to modele wykonane z tworzywa sztucznego np. z winylu lub wielu innych, podobnych mu tworzyw. Oznacza to, że są one niezwykle łatwe w czyszczeniu. Można na nie też oddziaływać za pomocą wody i substancji czyszczących, gdyż część z nich jest całkowicie wodoodporna. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre tapety zwyczajnie źle znoszą oddziaływanie agresywnych środków czyszczących. Zasada ta dotyczy nawet tych tapet, które wykonane są z materiałów o pochodzeniu syntetycznym.

Szybkość nałożenia

Nałożenie tapety ściennej jest bardzo proste i z pewnością nie tak czasochłonne, jak nakładanie farb. Kładzenie standardowych tapet ogranicza się do oczyszczenia podłoża (ewentualnie zagruntowania), a następnie do położenia kolejnej rolki. W przypadku farby nie jest już to takie proste. Często bowiem zdarza się, że powierzchnia którą chcemy zamalowywać, jest zbyt ciemna lub jaskrawa. Poza tym zamalowywanie coraz popularniejszych farb lateksowych również może być pewnym problemem. Czasami konieczne jest ich fizyczne usunięcie, a to – jak wiadomo – jest procesem długotrwałym i skomplikowanym.

Ochrona mechaniczna

Pod względem odporności na oddziaływania mechaniczne, tapety mają olbrzymią przewagę nad powłokami malarskimi. Oczywiście zasada ta nie dotyczy słabych tapet papierowych, które są podatne nawet na delikatne przecieranie. Niemniej trzeba podkreślić, że nowoczesne, wielowarstwowe tapety, doskonale chronią powierzchnię ścienną przed uszkodzeniem. I właśnie dlatego sprawdzają się one jako funkcjonalna dekoracja pomieszczeń przeznaczonych dla dzieci lub młodzieży.

Ciekawe właściwości użytkowe

Nie jest tajemnicą, że pod względem swoich właściwości, tapety ścienne mają znaczną przewagę nad powłokami malarskimi. Dlaczego? Głównie dlatego, że wiele tapet może świecić w nocy, tłumić pochodzące z zewnątrz dźwięki, a nawet zmniejszać zużycie energii niezbędnej do ogrzania danego pomieszczenia. Jak łatwo się domyślić, typowe farby tego nie potrafią (no może poza właściwościami fluorescencyjnymi).

Podsumowując, dekoracyjne tapety ścienne to funkcjonalne wyposażenie wnętrz, które pod względem swoich właściwości, dosłownie deklasuje powierzchnie malarskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here