Wpływ masażu na zdrowie psychiczne

0
72

Masaż to dziś nie tylko forma relaksu, lecz zabieg mający wpływ na całe ciało, w tym poszczególne układy oraz grupy mięśniowe. Ma on także znaczenie dla psychiki, bo niwelując stres, napięcie, uzyskując efekt rozluźnienia, wpływamy na poprawę samopoczucia psychicznego.

Nic zatem dziwnego, że masaże polecane są m.in. osobom zmagającym się z depresją bądź innymi zaburzeniami psychicznymi. Jakie jeszcze korzyści przynosi masaż pod względem psychicznym? I jak wybrać odpowiedniego masażystę?

Stan fizyczny przekłada się na stan psychiczny

Chorzy ze stresu – tak można powiedzieć o wielu osobach, które na co dzień zmagają się z nadmiarem obowiązków zawodowych i prywatnych, do tego z rozmaitymi problemami, co skutkuje życiem w nieustannym stresie i napięciu. O ile stres krótkotrwały działa mobilizująco, o tyle wtedy, gdy jest go w nadmiarze i zdecydowanie trawi on ciało za długo, odbija się tak na ciele pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Stres i napięcie mogą się manifestować rozmaitymi objawami somatycznymi, ale i psychicznymi. Poza tym, gdy boli na głowa, brzuch czy kręgosłup, gdy czujemy się rozbici, zmęczeni, przeciążeni i niepewni, psychika zaczyna – mówiąc kolokwialnie – szwankować. Dzięki masażom możemy zatem uporać się z nagromadzonym napięciem, a także ze stresem, co korzystnie oddziałuje na psychikę, a efekty widoczne są bardzo szybko.

Stymulacja układu nerwowego

Podczas masażu ciało pacjenta jest głaskane, ugniatane, dotykane poprzez zastosowanie rozmaitych technik. Dzięki temu dochodzi do stymulacji przewodnictwa nerwowego, co wpływa korzystnie i na ciało pod względem fizycznym, i na psychikę. Dotyk sprawia przyjemność, dobrze się kojarzy, poza tym relaksuje i odpręża, a właśnie tego potrzebuje nadwyrężona psychika.

Co więcej, podczas masażu, zabiegów relaksacyjnych i nie tylko, wykorzystywane są dodatkowe elementy, np. muzyka, zapachy, a nawet sprzęty, takie jak kamienie, gorąca czekolada czy inne. Dzięki nim spotęgowany zostaje efekt odprężenia i relaksu, co pozwala jeszcze mocniej i szybciej ukoić zmysły. Masażystów oraz salony masażu oferujące tego typu zabiegi można znaleźć poprzez stronę https://gabinetymasazu.pl/.

Jak znaleźć odpowiedniego specjalistę

Szukając masażysty lub salonu masażu sprawdzajmy doświadczenie, wykształcenie i posiadane certyfikaty danej osoby czy placówki. Nie bójmy się pytać, bo przecież chodzi o nasze zdrowie. Weźmy również pod uwagę opinię osób, które miały już okazję korzystać z usług danego specjalisty. W Internecie także znajdziemy mnóstwo informacji na temat konkretnych punktów, co może być pomocą w finalnym wyborze.

Jeśli zmagamy się z depresją, nerwicą, lękami, ale i nadmiernym stresem, który zaczyna utrudniać codzienne funkcjonowanie, pozwólmy sobie na masaż. Wprowadźmy go na stałe do swojego kalendarza. Potraktujmy jak profilaktykę, uzupełnienie stosowanych już terapii oraz czas tylko dla siebie. Dzięki temu znacząco poprawimy swoje zdrowe psychiczne, a i ciało pod względem fizycznym będzie się lepiej sprawowało.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here