W jaki sposób urządzić funkcjonalną kuchnię?

0
190
W jaki sposób urządzić funkcjonalną kuchnię?

Którymi zasadami powinniśmy się kierować, żeby mieć ergonomiczną kuchnię?

Aneks kuchenny czy kuchnia tradycyjna?

Jeśli gotujemy w domu dobrze jest postawić na użyteczną przestrzeń w kuchni. Czy tego typu kuchnia musi być mała czy raczej duża? prawdopodobnie inne składowe określają jej funkcjonalność, a co za tym idzie wpływa na komfort w czasie przyrządzania potraw? Jak wiadomo powstały żelazne zasady, których należy się trzymać, gdy zabieramy się za urządzanie kuchni. Co jest najważniejsze? Najpierw powinno się przemyśleć, czy wygodniejszą opcją będzie kuchnia otwarta, czy może kuchnia zamknięta.

Każda z kuchni, ma różne minusy i plusy. To, jaki rodzaj kuchni wybierzemy zależy od naszych oczekiwań. Współcześnie rzadko wybieramy kuchnię w osobnym pomieszczeniu. Chociaż, na rynku wtórnym to właśnie z takim projektem się spotykamy. Kuchnia niezależna koniecznie musi być duża, bo w przeciwnym razie będzie ciasna. Niestety nie zawsze mamy wpływ na metraż. Wówczas alternatywą jest otwarcie kuchni na salon. To rozwiązanie daje nam możliwość do integracji w czasie przygotowywania potraw. Urządzanie kuchni tradycyjnej okazuje się lepsze dla gospodyń, które interesują się pieczeniem ciast, bo lubią się tak zrelaksować.

Jakie są najważniejsze zalety aneksu kuchennego?

Po pierwsze wizualnie powiększa wnętrz oraz charakteryzuje ją lepsza funkcjonalność. Do wad należy rozprzestrzenianie się kuchennych zapachów. Kuchnia tradycyjna z kolei cechuje się większą swobodą aranżacyjną reszty pokoi, a także izolacją przed zapachami. Do wad należy warunek większej przestrzeni.

Który układ zabudowy kuchennej wybrać?

Kolejnym krokiem powinno być zaplanowanie rozkładu szafek kuchennych i urządzeń AGD. Powinniśmy kierować się tu zasadami ergonomii, które ułatwią zaprojektować wnętrze wygodne i użyteczne. Możliwość rozplanowania mebli zależy od wielkości i kształtu kuchni. Istotne są także otwory okienne i drzwiowe. Wybierając układ zabudowy, warto nie zapominać o zasadzie trójkąta roboczego. Jego wierzchołki stanowią lodówka, zlew i płyta grzewcza. Urządzanie kuchni według tej zasady zagwarantuje owocną i ekspresową pracą.

Układ na planie litery U czy może układ jednorzędowy?

Dostępnych jest wiele możliwości aranżacyjnych, które wybieramy do naszego mieszkania uwzględniając pewne ograniczenia. Jeżeli dysponujemy małą przestrzenią, lepiej jest wybrać tę drugą opcję, czyli open space. Niestety taki układ nie należy do wybitnie komfortowych. Nieco lepsze rozwiązanie stanowi układ jednorzędowy z wyspą barową, na której można umieścić zlewozmywak i kuchenkę, co znacząco zwiększy wygodę.

W sytuacji, gdy wybierzemy urządzanie kuchni w układzie dwurzędowym, uzyskamy lepszą funkcjonalność. Zapewnia on świetną komunikację i dobrze się odnajduje również w pomieszczeniach małych. Bardzo prosto daje się tu zaplanować trójkąt roboczy. W przypadku, gdy zależy nam na większej przestrzeni kuchennej, najlepiej urządzić ją w układzie litery L, G lub U.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here