W układach pneumatycznych wiele jest nowoczesnych, zaawansowanych technologii, ale zdarzają się również akcesoria, które są niezmienne, choć wyjątkowo proste pod względem konstrukcji. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania jest elektrozawór pneumatyczny, który łączy w sobie prostotę wykonania z trwałością, niezawodnością i funkcjonalnością mającą wpływ na sprawne działanie całego układu.
Jak zbudowany jest elektrozawór?
Elektrozawór pneumatyczny wykonany jest z kilku elementów, przede wszystkim korpusu oraz cewki magnetycznej, która reaguje na działanie pola elektromagnetycznego. Budowa elektrozaworu jest prosta, jego funkcje są już natomiast nieco bardziej złożone i uzależnione od wielu czynników, przede wszystkim od tego, do czego ma służyć układ, w jaki sposób ma działać i jakie są poszczególne parametry zarówno samej instalacji, jak i czynnika roboczego, który znajduje się w układzie.
Funkcje elektrozaworów
Podstawową funkcją elektrozaworu jest sterowanie przepływu czynnika roboczego przez układ. Sterowanie to jednak może się odbywać na różne sposoby – wyróżniamy elektrozawory pneumatyczne sterujące kierunkiem przepływu, sterujące ciśnieniem bądź też sterujące natężeniem przepływu. Warto pamiętać o tym podziale na etapie wyboru konkretnego rozwiązania. Jeśli niewłaściwie wybierzemy elektrozawór pneumatyczny, układ nie będzie działał poprawnie. A jeśli weźmiemy pod uwagę, że takie układy pneumatyczne wykorzystywane są w różnych, często bardzo istotnych gałęziach przemysłu, od niewielkich elektrozaworów pneumatycznych może zależeć naprawdę sporo.
Wybór odpowiedniego zaworu
Aby dobrać elektrozawór pneumatyczny do konkretnego układu, musimy ustalić wiele parametrów. Trzeba wziąć pod uwagę moc i rodzaj zasilania, ważny jest również rozmiar zaworu. Jeśli go nie dopasujemy, cały układ nie będzie pracował prawidłowo. Zawory, które pod względem rozmiaru nie pasują, mogą powodować problemy w funkcjonowaniu instalacji, szybciej będą też się niszczyć i zużywać. Przy wyborze zaworu pamiętajmy również o tym, by wziąć pod uwagę to, jaki czynnik roboczy będzie przepływał przez układ. Prosty wybór będzie w przypadku wody, pary wodnej czy innych nieszkodliwych gazów. Nieco więcej problemów możemy mieć z wybraniem zaworów w sytuacji, gdy w układzie znajdować się będzie agresywny czynnik roboczy, wymagający podwyższonej odporności i trwałości wszystkich elementów układu. Warto więc w takiej sytuacji bardzo dokładnie sprawdzać parametry techniczne zaworów, aby uniknąć jakichkolwiek niedociągnięć w tej kwestii.