Jak wybrać gogle narciarskie?

0
907
Jak wybrać gogle narciarskie?

Przygotuj się na nadchodzące ferie zimowe. Podpowiemy Ci, czym się kierować przy zakupie gogli narciarskich.

Dlaczego gogle narciarskie są ważne?

Konieczność posiadania tego akcesorium jest obecnie tak samo bezdyskusyjna, jak w przypadku kasku. Podstawowym zadaniem gogli jest ochrona oczu przed śniegiem, odpryskami lodu, a także światłem. Ten element wyposażenia każdego narciarza zapewnia bezpieczeństwo i zwiększa komfort jazdy. Dzięki nim w czasie szusowania na stoku masz lepszą widoczność, a Twoje oczy są chronione. Aby jednak gogle miały najwyższą skuteczność, koniecznie musisz się przyłożyć do wyboru najlepszego modelu, pod każdym względem dostosowanego do Ciebie, Twoich potrzeb, dynamiki i warunków jazdy.

Na stokach można spotkać narciarzy w okularach przeciwsłonecznych. Nie jest to rozsądne. Okulary nie chronią w takiej sytuacji przed promieniami. Nierówna powierzchnia śniegu odbija promienie UV w różne strony i pod różnym kątem, dlatego w przypadku okularów, szkodliwe światło może się dostać do oka z boku lub pod szkłami. Zaznaczmy przy tym, że długotrwała ekspozycja oczu na światło UV może być bardzo niebezpieczna i prowadzić nawet do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku. Gogle szczelnie przylegają do twarzy, uniemożliwiając promieniom przebicie się.

Na co zwrócić uwagę kupując gogle narciarskie?

Przy tym zakupie nie ma sensu kierować się marką. Nawet produkt najlepszej firmy nie spełni swojego zadania, jeśli będzie źle dobrany. Co zatem odgrywa kluczową rolę?

  • Soczewki – to one stanowią główne zabezpieczenie Twoich oczu przed promieniami światła. Koniecznie upewnij się, że kupowane przez Ciebie gogle mają soczewki z certyfikatem CE. Gwarantuje on, że zapewniają ochronę UVA, UVB i UVC.
  • Ramka gogli – musi ona idealnie pasować do kształtu Twojej twarzy, szczelnie do niej przylegać, lecz nie zatykać przy tym nosa. Istotną rolę odgrywa także dopasowanie gogli do kasku. Nie powinna zostawać między nimi szczelina. Oczywiście gogle nie mogą nigdzie uwierać, uciskać i powodować dyskomfortu. Jeżeli nosisz okulary korekcyjne, wybierz ramki, które będzie można z nimi wygodnie łączyć.

Klasy gogli w zależności od przepuszczalności światła

Wyróżnia się 5 klas gogli, przy czym najbardziej popularne są 3 środkowe:

  • S0 – dzięki 100% przepuszczalności nadają się do jazdy nocą przy sztucznym oświetleniu.
  • S1 – najlepiej sprawdzą się przy trudnych warunkach pogodowych i po zmroku. Takie gogle poprawiają kontrast widzenia przy rozproszonym świetle.
  • S2 – najbardziej uniwersalny typ gogli, można w nich jeździć zarówno podczas kiepskiej, jak i słonecznej pogody. W żadnym z tych przypadków nie są jednak idealne.
  • S3 – zalecane przy bardzo dobrej pogodzie i widoczności.
  • S4 – najlepsza ochrona przy jeździe na lodowcach oraz po wysokich górach. Przepuszczają zaledwie 8% światła.

Na rynku dostępne są gogle z wymienną szybką, dzięki czemu można dostosować ich parametry do aktualnie panujących warunków na stoku. Innym rozwiązaniem są gogle z dodatkową szybą, którą nałożysz na szybę podstawową. Ciekawą opcją są także gogle fotochromatyczne, przyciemniające się wraz ze zmianą nasłonecznienia.

Jeżeli nie wiesz, którą klasę gogli wybrać dla siebie lub jesteś początkującym narciarzem, sięgnij po gogle klasy S2.

Jak dbać o gogle?

Aby gogle służyły Ci przez długie lata, pamiętaj, by chronić je przed upadkami. Nie odkładaj nigdzie kasku z włożonymi na niego goglami. Przypadkowe potrącenie mogłoby sprawić, że kask upadnie, rozbijając szybę gogli lub co najmniej rysując ją.

Nigdy nie wycieraj gogli od strony wewnętrznej! Jeżeli się zamoczą, wysusz je suszarką lub przyłóż do nich delikatnie miękką chusteczkę, bądź specjalną szmatkę do gogli. Nie pocieraj!

Po zdjęciu gogli z kasku przechowuj je w woreczku.

Bogaty wybór gogli narciarskich oferuje sklep online Skiracecenter. Poza ciekawym asortymentem możesz tu również liczyć na wsparcie i pomoc w wyborze najlepszego modelu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here