Żylaki nóg – jak je rozpoznać i zapobiegać ich powstawaniu?

0
270
Żylaki nóg – jak je rozpoznać i zapobiegać ich powstawaniu?

Na ból kończyn dolnych skarży się ponad połowa Polaków, ale statystyki pokazują, że choroba jest problemem społecznym o globalnej skali. Żylaki nóg są widoczne, ale też bolesne. Pojawiają się jako skutek wielu czynników, nie tylko z powodu nadwyrężenia kończyn dolnych. Badania pokazują, że częściej dotykają kobiety. Jak je rozpoznać na wczesny etapie?

Czym są żylaki?

Pierwszym objawem są pajączki naczyniowe – poszerzone naczynia żylne, które pojawiają się w okolicach kostek lub pod kolanami. W późniejszej fazie są widoczne już jako obrzęki i wyraźnie poszerzone żyły. W większości przypadków przybierają kolor niebieski lub siny, ale mogą być również fioletowe.

Żylaki kończyn dolnych to nie tylko defekt estetyczny, ale przede wszystkim poważne schorzenie, któremu towarzyszą różne dolegliwości – uczucie ciężkości nóg, opuchlizna, swędzenie, zaczerwienienie i skurcze mięśni. Żeby wyeliminować ból, warto stosować Cyclo 3 Fort – kapsułki, które redukują objawy niewydolności naczyń żylnych i limfatycznych (ból, obrzęki, drżenie nóg, uczucie ciężkości nóg) oraz dolegliwości bólowe związane z żylakami odbytu.

Co jest przyczyną powstawania żylaków nóg?

Schorzeniu sprzyja podwyższone ciśnienie żylne, które powstaje na skutek zaparć, noszenia ciężarów, wysokiej nadwagi czy ciąży. Udowodniono, że długotrwała praca w pozycji siedzącej lub stojącej również odpowiada za powstawanie żylaków. Brak ruchu może powodować zapalenie żył, ponieważ niewystarczająca aktywność fizyczna przyczynia się do powstawania zastoju w naczyniach żylnych.

Kolejną przyczyną pojawiania się żylaków są uwarunkowania genetyczne. Badania wskazują, że ryzyko choroby wynosi aż 80%, jeśli rodzice borykali się z taką dolegliwością. Należy uważać także na wysoką temperaturę otoczenia, gorące kąpiele, długie przebywanie w saunie oraz podnoszenie i dźwiganie ciężarów.

Jak leczyć żylaki nóg?

Najmniej inwazyjną metodą wykorzystywaną w leczeniu żylaków jest skleroterapia, potocznie zwana ostrzykiwaniem. Technika pozwala na pozbycie się małych i średnich żylaków przez podanie do naczynia substancji, która ma za zadanie uszkodzić śródbłonek, wyzwolić stan zapalny i doprowadzić do jego zarośnięcia. Wyniki leczenia są bardzo dobre, jednak należy pamiętać, że technika ta nie będzie skuteczna w przypadku dużych żylaków.

Najstarszą metodą leczenia żylaków jest zabieg chirurgiczny. Klasyczna operacja to zabieg Babcocka, pozwalający usunąć żylaki każdej wielkości. Niestety to inwazyjny zabieg – chory po nim potrzebuje sporo czasu na regenerację. Zupełnie inną, znacznie bardziej nowoczesną metodą jest wewnątrznaczyniowa ablacja laserowa, w skrócie nazywana EVLT, która polega na zamknięciu światła naczynia krwionośnego poprzez wiązkę lasera. Zabieg charakteryzuje niższe ryzyko efektów ubocznych, a pacjent niedługo po zabiegu wraca do swoich codziennych obowiązków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here