Znaczenie rentgenodiagnostyki w leczeniu stomatologicznym

0
52

Choć kojarzony przede wszystkim z urazami kości, rentgen znajduje też szerokie zastosowanie w gabinecie stomatologicznym. Kiedy dentysta zleci wykonanie zdjęcia RTG zębów i które z nich sprawdzi się w tym przypadku najlepiej? Odpowiadamy.

Znaczenie rentgenodiagnostyki w leczeniu stomatologicznym:

  • Zastosowanie RTG zębów

  • Zdjęcia panoramiczne i małoobrazkowe
  • Nowoczesne metody diagnostyki obrazowej w stomatologii

RTG zębów – szybka i skuteczna metoda obrazowania zmian i dolegliwości 

Konieczność skorzystania z rentgenodiagnostyki podczas leczenia stomatologicznego zachodzi częściej, niż myślisz. Metodę tę wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie lekarz potrzebuje dobrego zobrazowania stanu zębów niewidocznego gołym okiem, aby określić problem i ustalić odpowiedni plan leczenia. Najczęściej otrzymasz skierowanie na zdjęcie RTG zębów, gdy w grę będzie wchodzić podejrzenie:

  • zaawansowanej próchnicy,

  • chorób przyzębia,

  • zatrzymania zębów,

  • torbieli zębopochodnych,

  • przewlekłych stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej i stawów skroniowo-żuchwowych.

Rentgenodiagnostykę stosuje się również m.in. przed planowaną ekstrakcją zęba, podjęciem leczenia ortodontycznego, a także przed wszczepieniem implantów i zabiegami protetycznymi.

Zdjęcia panoramiczne i małoobrazkowe – najpowszechniejsze RTG w stomatologii

Chociaż możliwości jest wiele, do najczęściej używanych metod rentgenodiagnostyki w dzisiejszej stomatologii należy pantomogram. W ten sposób wykonywane jest zdjęcie RTG nie tylko zębów, ale wszystkich struktur, które je otaczają, czyli m.in. kości szczęki i żuchwy, stawów żuchwowo-skroniowych, a nawet zatok nosowych. Dzięki tak dużemu obszarowi badania zakres zastosowania zdjęcia pantomograficznego jest bardzo szeroki. Jego zrobienie jest zalecane przed każdym większym zabiegiem stomatologicznym, a także w diagnostyce wielu chorób.

Alternatywę dla tego zabiegu stanowi tzw. RTG małoobrazkowe, zwane również wewnątrzustnych lub punktowych. Jak można spodziewać się już po tych nazwach, dotyczy ono niewielkich obszarów szczęki i jamy ustnej, zwykle pojedynczych zębów. W tym przypadku zdjęcie jest wykonywane przy użyciu odbiornika obrazu wkładanego do ust pacjenta. Naprzeciwko, w pewnym oddaleniu od jego twarzy, znajduje się lampa rentgenowska. Tego typu rentgenodiagnostykę wykorzystuje się obecnie, chociażby przy leczeniu próchnicy czy mierzeniu kanałów zęba przed leczeniem kanałowym.

Nowoczesne metody diagnostyki obrazowej w stomatologii

W diagnostyce stomatologicznej wykorzystuje się też dość często tomograf komputerowy. Umożliwia on zwizualizowanie układu struktur kostnych w trójwymiarze. To pozwala zobaczyć wszystko, co jest potrzebne do przeprowadzenia skutecznej diagnostyki i opracowania spersonalizowanego planu leczenia. Wyniki są dostępne komputerowo i odznaczają się ponadprzeciętną precyzją, co zapewnia pacjentowi większe bezpieczeństwo, a lekarzowi optymalny komfort pracy.

Tomografia komputerowa jest zalecana przede wszystkim przed poważnymi zabiegami, gdy taka podwyższona precyzja jest niezbędna. Wiąże się bowiem z możliwością uniknięcia poważnych problemów, czy komplikacji. Metody tej nie stosuje się jednak na co dzień ze względu na trochę większą dawkę promieniowania oddziałującego na człowieka, który poddaje się takiemu obrazowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here