Usuwanie zaćmy – co warto wiedzieć

0
30

Zaćma polega na zmętnieniu soczewki, która znajduje się wewnątrz oka. Stan ten jest fizyczną barierą dla światła, które w zdrowym oku powinno bez przeszkód przejść przez soczewkę i dotrzeć do siatkówki. Zaćmy nie da się powstrzymać i ciężko jej uniknąć. Jedynym sposobem walki z zaćmą jest usunięcie niespełniającej już swojej funkcji soczewki wewnątrzgałkowej i zastąpienie jej podczas kilkunastominutowego zabiegu specjalnym implantem, sztuczną soczewką wszczepianą do wnętrza gałki ocznej. Jest to jedna z najczęściej wykonywanych procedur operacyjna na świecie. Mimo to narosło wokół niej wiele mitów. Co jest prawdą a co fałszem w temacie zaćmi piszą okuliści kliniki Oko-Test z placówkami w Olkuszu i Nowym Targu.

Czy operacja usunięcia zaćmy jest bolesna, a czas powrotu do zdrowia długi? Operacja zaćmy z równoczesnym wszczepieniem sztucznej soczewki jest całkowicie bezbolesna, a zabieg realizowany jest w trybie chirurgii jednego dnia i trwa między 15 a 30 minut. Dzień po operacji Pacjent może już wykonywać codzienne rutynowe czynności, natomiast do pełnego zdrowia wraca dosłownie w ciągu kilku dni. Wraca wyraźne, jasne widzenie i optymizm.

Sprawdź także:  Czy mleko modyfikowane jest zdrowe?

Czy zaćma nigdy nie odrasta? Sama zaćma soczewki po zabiegu jej usunięcia nie wraca. Natomiast zdarza się niekiedy, że mętnieje błona za soczewką wewnątrzgałkową jest to tzw. zaćma wtórna. Zmętnienie usuwa się wówczas na stałe za pomocą krótkiego, całkowicie bezpiecznego zabiegu przy użyciu wiązki laserowej.

Czy zaćma jest naroślą, która pojawia się na gałce ocznej? Zaćma to nie narośl. Zaćma nie pojawia się i nie rośnie na powierzchni oka. Zaćma to naturalne zmętnienie soczewki znajdującej się wewnątrz oka, przeważnie spowodowane wiekiem. Nieleczone zmiany chorobowe negatywnie wpływają na jakość widzenia i mogą prowadzić nawet do całkowitej ślepoty.

Leczenie zaćmy to prosty, całkowicie bezpieczny zabieg realizowany w trybie chirurgii jednego dnia. Polega on na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej idealnie przejrzystą, sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Poprawa jakości widzenia, powrót do normalności następuje z dnia na dzień. Nie warto zwlekać. Podczas zabiegu usuwania zaćmy, wymieniając zmętniałą, naturalną soczewkę na nową, sztuczną można zastawać tzw. soczewkę wieloogniskową, nazywaną także multifokalną, która jest soczewką premium?!

Sprawdź także:  Gdy idziesz do ginekologa estetycznego?

Dzięki swojej budowie, soczewka ta umożliwia pacjentowi ostre widzenie na każdą odległość (do bliży, do dali i na odległości pośrednie). W praktyce oznacza to, że pacjent mający wszczepioną soczewkę wieloogniskową nie potrzebuje okularów.

W tym segmencie soczewek znajdziemy także wieloogniskowe soczewki toryczne (likwidują astygmatyzm, zapewniają ostre widzenie do dali, do bliży oraz na odległości pośrednie).

Soczewki wieloogniskowe nie są objęte refundacją NFZ.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do kontaktu z naszą infolinią medyczną ? tel. 18 47 91 333.

Operujemy w Oddziale Chirurgii Jednego Dnia w Nowym Targu: ul. Szpitalna 14.

Poradnia Okulistyczna w Olkusz – ul. Francesco Nullo 35b, tel. 32 643 25 85, tel. 531 506 530

Poradnia Okulistyczna w Nowym Targu – ul. Polana Szaflarska 6, tel. 18 47 91 333, tel. 792 012 345

www.okotest.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj