Metody na skuteczne pozbycie się owłosienia

0
325
Metody na skuteczne pozbycie się owłosienia

Nadmierne owłosienie na ciele i twarzy stanowi niezwykle wstydliwy problem. Nie tylko nie pozwala na ubranie wymarzonej odzieży, ale dodaje lat i sprawia wrażenie niewystarczającej dbałości o siebie; zbyt duża ilość włosów może także świadczyć o kłopotach ze zdrowiem i pojawia się w przebiegu wielu chorób, między innymi endokrynnych. Z pomocą w walce z nieestetycznym owłosieniem przychodzą domowe sposoby oraz medycyna estetyczna – oto najskuteczniejsze metody.

Skuteczne pozbycie się owłosienia – depilacja IPL

Depilacja IPL jest skuteczną metodą trwałej redukcji owłosienia, która ze względu na podobieństwo działania jest często niesłusznie mylona z depilacją laserową. Ten typ usuwania włosów inaczej nazywany jest fotodepilacją, ponieważ cebulki niszczone są przez odpowiednio dobraną, zupełnie niegroźną dla organizmu wiązkę światła, emitowaną przez głowicę przyrządu. Zasada działania urządzeń stosowanych w depilacji IPL jest bardzo prosta – promieniowanie elektromagnetyczne oddziałuje na barwnik obecny we włosach, niszcząc je u nasady wraz z cebulką, nie uszkadzając przy tym komórek skóry ani żadnych innych budujących organizm.

Ze względu na fakt, że depilacja IPL nie wywiera wpływu na tkanki, jest uważana za bardzo bezpieczny, a jednocześnie skuteczny zabieg. Czas jego przeprowadzania wynosi około 15/20 minut, w zależności od powierzchni depilowanej skóry, należy jednak podkreślić, że dla osiągnięcia satysfakcjonującego efektu (trwałego usunięcia owłosienia) konieczne jest odbycie kilku sesji – zwykle od 7 do 10.

Depilacja IPL nie niesie ze sobą ryzyka powikłań, a wiązka światła nie wywołuje działań niepożądanych, z tego względu może być przeprowadzana także u osób ze skórą wrażliwą czy skłonnością do zaczerwienień oraz pękających naczynek. Jak w przypadku każdej ingerencji w organizm, także w przypadku fotodepilacji występuje szereg przeciwwskazań:

– padaczka,

– nowotwory i inne, poważne schorzenia skóry,

– choroby tkanki łącznej,

– duże, szybko rosnące zmiany barwnikowe.

Skuteczna metoda na pozbycie się włosów – depilacja laserowa

Depilacja laserowa jest metodą usuwania niechcianego owłosienia, która wykazuje tak wysoką skuteczność jak depilacja IPL. Polega na niszczeniu mieszka włosowego przy pomocy wiązki lasera, docierającej zaledwie 2 milimetry pod powierzchnię skóry – zabieg nie powoduje więc żadnych trwałych zmian ani uszkodzeń w strukturze skóry czy naskórka. Należy jednak pamiętać, że depilacja laserowa skuteczna jest jedynie wobec włosów, które znajdują się w fazie aktywnego wzrostu – z tego względu pierwszy zabieg niszczy zazwyczaj do 60% owłosienia i konieczne jest odbycie od 4 do 7 powtórnych sesji.

Zabieg depilacji laserowej zawsze poprzedzony jest konsultacją, podczas której wykonywana jest próba laserowa na niewielkim obszarze skóry – jej reakcja na emitowaną wiązkę jest bowiem sprawą bardzo indywidualną i powinna być badana przed każdym zabiegiem. Laser, w odróżnieniu od fotodepilacji, nie wykazuje skuteczności wobec włosów rudych, siwych oraz blond, a skóra przed zabiegiem powinna być ogolona na gładko. Planując depilację laserową, nie należy także używać kremów, balsamów czy oliwek, a chcąc usunąć owłosienie na twarzy powinno się zrezygnować z wykonywania makijażu w dniu zabiegu.

Depilacja laserowa jest często określana jako zabieg powodujący dyskomfort i mogący wywołać podrażnienia skóry, choć należy podkreślić, że odczuwanie bólu jest kwestią indywidualną. Aby zminimalizować nieprzyjemne doznania i uniknąć przykrych powikłań, zdecydowanie należy zrezygnować z tego typu depilacji w sytuacji, w której występują:

– nowotwory i choroby zakaźne skóry,

– bielactwo,

– nietypowe, rozlewające się znamiona i brodawki,

Doustna terapia retoinodami, ciąża oraz przyjmowanie lekarstw fotouczulających także stanowi istotne przeciwwskazanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here