Jak działają elektrostymulatory?

0
512
Jak działają elektrostymulatory?

Problemy natury bólowej mogą znacznie obniżyć jakość naszego życia. W wielu przypadkach ich pochodzenie jest niejasne, albo nie poddają się konwencjonalnemu leczeniu. W takim przypadku sprawdzą się elektrostymulatory, które są doskonałe w leczeniu takich rodzajów bólu, a także mogą wykonywać wiele innych czynności, jak choćby wzmacnianie siły mięśni. Elektrody do elektrostymulatora przyklejamy na wybranych fragmentach ciała, a następnie uruchamiamy urządzenie. Już po kilku minutach poczujemy pierwsze pozytywne efekty.

W leczeniu szpitalnym

O skuteczności elektrostymulatorów najlepiej świadczy fakt, że są one wykorzystywane przez profesjonalne placówki medyczne. Znajdziemy je zarówno w szpitalach, jak również w rozmaitych gabinetach fizykoterapii i rehabilitacji. Dzięki nim możemy nie tylko doświadczyć zmniejszenia intensywności bólu, ale również pobudzać niektóre partie mięśni do aktywności. Elektrody do elektrostymulatora przyklejane są głównie na plecach, dzięki czemu prąd elektryczny o bardzo niewielkim natężeniu może przepływać przez ciało. Jak wiemy, w sytuacji takiego przepływu prądu dochodzi do skurczu mięśni, co zostało sprytnie wykorzystane przez twórców tych urządzeń. Ich zadaniem jest generowanie niewielkich impulsów prądowych, które mogą pojawiać się co określoną ilość czasu (np. kilka razy na sekundę), dzięki czemu odpowiednie mięśnie kurczą się i rozkurczają. Elektrodami do elektrostymulatorów można wykonywać również zabiegi, które mają podobne efekty do profesjonalnego masażu.

W leczeniu domowym

Wcale nie jest powiedziane, że by skorzystać z elektrostymulacji musimy zgłaszać się do profesjonalnej placówki medycznej. Urządzenie możemy kupić też w wersji, która nadaje się do użytku domowego. W takiej sytuacji elektrody do elektrostymulatora zakładamy samodzielnie na odpowiednie fragmenty ciała, a następnie uruchamiamy generowanie impulsów elektrycznych. Urządzenia są tak zaprojektowane, że nie ma możliwości ustawienia zbyt dużego prądu, który mógłby doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Elektrostymulator pozwoli nam na stymulację wybranych partii mięśni, albo da ulgę w bólu, który pojawia się w różnych schorzeniach mięśniowych i stawowych, a także kłopotach z kręgosłupem. Nie jest więc niczym dziwnym, że urządzenia takie są kupowane coraz częściej, natomiast z różnymi rodzajami elektrod do elektrostymulatorów możemy spotkać się praktycznie w każdym sklepie medycznym. Trzeba przyznać, że jest to przyszłość, jeżeli chodzi o fizykoterapię, rehabilitację, leczenie bólu, a także inne zastosowania medyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here